ŻYCIORYS

 • Agnieszka Kreiner <br>podczas pracy <br>w Teatrze Wielkim w Warszawie. <br>Fot. Juliusz Multarzyński
  Agnieszka Kreiner
  podczas pracy
  w Teatrze Wielkim w Warszawie.
  Fot. Juliusz Multarzyński
 • Koncert dyplomowy <br>w Złotej Sali Musikverein <br>w Wiedniu
  Koncert dyplomowy
  w Złotej Sali Musikverein
  w Wiedniu
 • Agnieszka Kreiner <br>z Maestro Igorem Markevitchem <br>w Gewandhaus w Lipsku
  Agnieszka Kreiner
  z Maestro Igorem Markevitchem
  w Gewandhaus w Lipsku
 • Agnieszka Kreiner <br>podczas sesji nagraniowej <br>z Edwardem Zienkowskim <br>w Filharmonii w Lublinie
  Agnieszka Kreiner
  podczas sesji nagraniowej
  z Edwardem Zienkowskim
  w Filharmonii w Lublinie

Urodziła się w Krakowie i tu ukończyła studia uniwersyteckie (Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz muzyczne - Wydział Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Krzysztofa Missony.

Zdobycie III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1974 umożliwiło jej debiut za pulpitem dyrygenckim Opery Śląskiej w Bytomiu. W roku 1975 uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Weimarze prowadzonym przez Igora Markevicha, a w roku następnym na osobiste zaproszenie Maestro Markevicha doskonaliła swoje umiejętności pod jego kierunkiem w Saint-Cézaire we Francji.


W latach 1978 - 1982 była dyrygentem Opery Krakowskiej (dyrygowała tam między innymi: Carmen Bizeta, Wolnego strzelca Webera, Halkę i Straszny dwór Moniuszki, Księżniczkę czardasza Kalmana). Pełniła też funkcję wykładowcy w PWSM w Katowicach i Krakowie (zespoły operowe).

 

Rok 1979/1980 Agnieszka Kreiner spędziła w Wiedniu jako stypendystka rządu austriackiego, uzyskując dyplom ukończenia Hochschule fűr Musik und Darstellende Kunst w klasie prof. Otmara Suitnera i dyrygując koncertem dyplomowym w Złotej Sali Musikverein.

W latach 1982 - 1992 była dyrygentem Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie, realizując między innymi prapremiery: Bramy raju Joanny Bruzdowicz i Historyję o św. Katarzynie Romualda Twardowskiego, oraz premiery: Bal kadetów Jana Straussa, Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, Historia żołnierza Igora Strawińskiego, Paziowie królowej Marysieńki Pawła Dunieckiego. W Teatrze Wielkim dyrygowała ponad 270 spektaklami oper i baletów (wśród nich Wesele Figara, Król Roger, Borys Godunow, Dama pikowa, Uprowadzenie z seraju, Mane­kiny, Włoszka w Algierze, Córka źle strzeżona).

Z zespołem TW Opery Narodowej występowała również wielokrotnie za granicą: w Dreźnie, Paryżu, Moskwie (Teatr Bolszoj), Kilonii, Luksemburgu, Heilbronn, Karlsruhe, Ludwigshafen uzyskując znakomite recenzji m. in. z przedstawienia Borysa Godunowa w Dreźnie (Festiwal Musikfestspiele) .


Po odejściu z Teatru Wielkiego zwróciła się w stronę muzyki symfonicznej., równocześnie kończąc Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie. W 1994 roku Agnieszka Kreiner została dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej. W ciągu trzech sezonów pełnienia tej funkcji udało jej się doprowadzić do otwarcia nowej sali koncertowej, zainicjować festiwale, wprowadzić do repertuaru orkiestry dzieła Wagnera, Mahlera, Hindemitha, Lutosławskiego, Panufnika, Kilara. Za jej dyrekcji miało miejsce prestiżowe prawykonanie polskie utworu Mehaye Hametim Noama Sheriffa z udziałem Josepha Malovanego, oraz nagranie z Filharmonikami Lubelskimi pierwszej płyty kompaktowej Souvenir de Lublin. Agnieszka Kreiner występowała gościnnie i z polskimi zespołami w Niemczech, Słowacji, Holandii, Austrii, Luksemburgu, ZSRR.

Współpracowała na scenie i estradzie ze znakomitymi solistami, jak Bogdan Paprocki, Ewa Podleś, Hanna Lisowska, Zdzisława Donat, Jadwiga Romańska, Paulos Raptis, Izabela Kłosińska, Barbara Zagorzanka, Krystyna Szostek - Radkowa, Anna Lubańska, Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl Piotr Pławner, Edward Zienkowski, Ewa Bukojemska oraz będącymi u progu kariery Rafałem Blechaczem, Krzysztofem Jabłońskim, Izabelą Matułą.

Od roku 2004 Agnieszka Kreiner jest menadżerem i szefem artystycznym założonej przez siebie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, z którą dała ponad sto koncertów w różnych miastach Polski oraz na Słowacji; prócz Zakopanego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Olkuszu, Strzegomiu, Nowym Targu, Orawskim Zamku, CZorsztynie uczestnicząc w krajowych  i międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Szczególną misją Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej jest wykonywanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, a także tworzonej przez kompozytorów związanych z Podhalem. Do najbardziej prestiżowych wydarzeń należały koncerty jubileuszowe prof. Stefana Kamasy (w Krakowie i Zakopanem),koncert w bazylice OO. Paulinów na Skałce w dzień 70 rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego, koncert z okazji Dni Gdańska oraz koncerty na festiwalach Gaude Mater w Częstochowie, w Wilanowie i Łazienkach w Warszawie i Olkuszu. Z udziałem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Agnieszki Kreiner odbyły się też prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych: Benedykta Konowalskiego, Jerzego Chruścińskiego, Barbary Kaszuby, Zbigniewa Słowika. Wraz z Orkiestrą Klimatyczną Agnieszka Kreiner nagrała cztery płyty CD: Album tatrzańskie, Mieczysław Karłowicz (z udziałem Zofii Kilanowicz), Klimatycznej Zakopane, Kolęduje Polska cała - polskie kolędy historyczne i pastorałki ucieszne. 

W roku 2019 nagrała we Wrocławiu płytę z koncertem skrzypcowym C-dur Maurycego Moszkowskiego z Marcinem Danilewskim - skrzypce oraz orkiestrą West Side Sinfonietta
Równolegle (od 2006 do 2013) Agnieszka Kreiner współpracowała z Operą Śląską, prowadząc między innymi wznowienie przedstawienia Cyrulika sewilskiego, tournee zagraniczne z operą Nabucco, przedstawienie jubileuszowe Strasznego dworu

Agnieszka Kreiner występowała gościnnie w wielu miastach Polski (między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Koszalinie, Zamościu, Gorzowie Wielkopolskim) oraz za granicą: w Niemczech, Holandii, Austrii, Rosji, Luksemburgu, Francji. 

Obok działalności dyrygenckiej Agnieszka Kreiner zajmuje się aranżacją utworów muzycznych  oraz edukacją muzyczną; jest autorką podręczników do nauki muzyki dla gimnazjum i szkoły podstawowej oraz podręcznika do audycji muzycznych "W krainie muzyki" dla szkół muzycznych I stopnia (.
W roku 1994 Agnieszka Kreiner została wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, a w roku 2017 zwyciężyła w plebiscycie Gazety Krakowskiej "Osobowość Roku w dziedzinie kultury Powiatu Tatrzańskiego"

 Fotografie na stronie tytułowej: Antoni Hoffmann